Gwiazdka w stylu hygge

Gwiazdka w stylu hygge

Święta to szczególna, aczkolwiek oparta na prostych wartościach okoliczność. Jeszcze bardziej doceniamy wówczas rodzinną więź, możliwość spotkania z bliskimi, a także szansę skupienia się na zajęciach, które sprawiają nam największą przyjemność. Te cechy są również wyznacznikami idei hygge, nazywanej duńską sztuką szczęścia, dlatego warto połączyć grudniową celebrację ze skandynawską filozofią życia i pokusić się o zorganizowanie Bożego Narodzenia w rytmie konwencji z północnych krańców Europy.

.

aab0333bed4be16e19d1255e2c3856f5Doskonale znane Duńczykom słowo „hygge” to pojęcie, które już od pewnego czasu pobrzmiewa w polskich mediach, zwłaszcza na łamach pism wnętrzarskich oraz lifestyle’owych. Słowo wywodzi się z języka norweskiego, a kryje się pod nim stan dobrego samopoczucia i czerpania przyjemności z życia. Osiągnięciu odczucia zadowolenia sprzyjają przytulne wnętrza, ale także budzące radość drobiazgi. Termin „hygge” jest dość pojemny i występuje w połączeniach z innymi wyrazami. W Skandynawii powszechne więc stały się takie określenia jak „hygge-mama”, „hygge-dzień”, „hygge-wakacje” czy „hygge-mieszkanie”. Nie dziwi więc, że jeszcze na długo przed Wigilią furorę robi pojęcie „hygge-Gwiazdka”, oznaczające święta spędzane w przytulnej, rodzinnej atmosferze, podczas celebrowania których liczą się drobne gesty, czynności i dekoracje. Te detale składają się na wyjątkową aurę,  będącą źródłem prawdziwego szczęścia.

 

5c0bf8e2c56e1ef5921f6524a88639efCiepło i przytulnie

Pierwszy krok do stworzenia przytulnej gwiazdkowej stylizacji w rytmie hygge stanowi nagromadzenie wszelkiego typu wzorzystych tkanin mających nie tylko dekorować, ale i ocieplać wystrój. Mogą na nich widnieć nasze ulubione akcenty lub charakterystyczne dla Skandynawii motywy. W świątecznej aranżacji nie powinno więc zabraknąć tradycyjnych reniferów, gwiazdek, płatków śniegu, serc, gałązek jemioły czy zielono-czerwonej kraty. Nieodzownym komponentem świątecznego wnętrza są także doskonale chroniące przed chłodem wełniane koce o wyraźnych, grubych splotach oraz puszyste sztuczne futra. W roli ozdoby lub siedziska mogą pojawić się też miękkie poduchy i pufy, a także tapicerowane    imitacją zwierzęcej skóry taborety.

Warto także zadbać o wyposażenie własnej garderoby w mięsisty sweter z etnicznym deseniem rodem z mroźnych krańców kontynentu, wełniane skarpetki, ciepłe kapcie oraz przyjemny w dotyku szlafrok. Tak otuleni będziemy mogli z przyjemnością oddawać się ulubionym, nie tylko bożonarodzeniowym rytuałom.

1436865dbc2d9d66c4db6c3b154cb2ffSKANDYNAWSKIE DEKORACJE

Wieńce, łańcuchy, świeczniki, stroiki na stoły i drzwi, bombki – te ornamenty zna każdy z nas i chętnie stosuje podczas aranżowania wnętrza z okazji zbliżających się świąt. Ich obecność pozytywnie wpływa na postrzeganie otoczenia, ale też pozwala w pełni poczuć atmosferę Bożego Narodzenia. Wśród okolicznościowych dekoracji są również te, które szczególnie upodobali sobie miłośnicy „hygge-Gwiazdki”. Przykładem jest himmeli – minimalistyczna dekoracja w formie przestrzennej bryły, tradycyjnie wykonywana ze słomy (tak jak typowe dla polskiej sztuki ludowej, wieszane pod sufitem pająki). Konstrukcja ozdoby przypomina swoim kształtem dwa ostrosłupy połączone płaszczyzną podstawy, a jej bazowa wersja składa się z dwunastu jednakowej długości rurek nawleczonych na nić i związanych ze sobą w jednym punkcie. Tak tworzy się ażurowa geometryczna bryła o subtelnym wyrazie, jaką z powodzeniem można zawiesić na choince bądź w oknie. W duchu himmeli powstają oczywiście także inne dekoracje ze słomek – przestrzenne lub w jednej płaszczyźnie, np. do umieszczenia na ścianie jako alternatywa dla obrazów. Tym motywem zainspirowali się również designerzy, którzy oferują serie stylowych akcesoriów, takich jak lampy o rozmaitych rozmiarach i stopniach skomplikowania. Te największe sprawiają wrażenie artystycznych instalacji.

 

cbc1f9a26e0d91696aeaaa05d00b6987Hygge to pozytywna filozofia, zorientowana na poszukiwanie źródeł szczęścia tam, gdzie z reguły go nie dostrzegamy – w codziennych rytuałach, chwilach poświęconych dla bliskich, ale też dla samych siebie. Duńska idea znakomicie wkomponowuje się w klimat grudniowych świąt, kiedy okazji do oddawania się ulubionym czynnościom oraz spędzania czasu w gronie rodziny czy przyjaciół nie brakuje. Wystarczy dostrzec ich wartość i czerpać z nich jak najwięcej radości.

 

 

 

Powyższy tekst powstał przy współpracy z magazynem  Living Room.

Zdjęcia wykorzystane w tekście pochodzą ze strony Pinterest.com.

Leave a Reply