Makijaż dla początkującej – konturowanie twarzy

Makijaż dla początkującej – konturowanie twarzy

Perfekcyjny makijaż to sztuka, którą każda kosmetykomaniaczka chciałaby opanować do perfekcji. Mamy dostęp do wielu tutoriali makijażowych, wiemy jak wykonać idealny makijaż oka, jakie kolory do nas pasują i co powinnyśmy podkreślać. Jeśli jednak rozejrzycie się po ulicy, zobaczycie, że niezbyt wiele dziewczyn ma pojęcie o konturowaniu twarzy. Podkłady i korektory są już w powszechnym użyciu, jednak bronzerów i rozświetlaczy ciągle brakuje w kosmetyczkach wielu z nas.

Konturowanie twarzy nadaje jej trójwymiarowości. Kiedy nakładamy podkład i korektor, automatycznie ją spłaszczamy i mimo iż jest wygładzona i wyrównana, to brakuje jej wielowymiarowości. Dzięki użyciu kosmetyków do konturowania możemy uwypuklić nasze atuty i delikatnie ukryć to, co w naszej twarzy mniej atrakcyjne. Modelowanie za pomocą bronzera i rozświetlacza pomaga wyszczuplić lub poszerzyć twarz, możemy ją także wydłużyć lub skrócić, zmodyfikować kształt nosa lub uwydatnić kości policzkowe. Poprzez korygowanie odpowiednich partii należy dążyć do osiągnięcia owalnego kształtu twarzy, który uznawany jest obecnie za idealny.


KONTUROWANIE TWARZY OWALNEJ

oval_face_eyebrows-200x300

Uchodzi za kształt twarzy najbardziej zbliżony do ideału, zatem najmniej napracujemy się przy konturowaniu tego typu buzi. Posiadaczką owalnej twarzy jest m.in. śliczna Jessica Alba. W przypadku twarzy owalnej należy pamiętać, że kolor, którym mamy zamiar konturować musi być maksymalnie 2 tony ciemniejszy niż naturalny kolor twarzy, natomiast kolor rozświetlacza, analogicznie – dwa tony jaśniejszy od naturalnego. Możemy tu zastosować klasyczne zasady konturowania – brązujemy wszelkie wgłębienia: linię żuchwy, boki nosa, skronie oraz miejsca pod kością policzkową. Rozświetlamy zaś wszystkie uwypuklenia: miejsca nad kością policzkową i nad ustami, szczyt nosa, łuki brwiowe.


KONTUROWANIE TWARZY OKRĄGŁEJ

round_face_eyebrows-200x300

Zasada konturowania twarzy okrągłej jest bardzo prosta i intuicyjna: należy wycieniować brzegi twarzy, aby zminimalizować zaokrąglone linie i dla równowagi rozświetlić środek. Celebrytką, która posiada taki kształt twarzy jest Katherine Heigl, znana chociażby z „Chirurgów”.


KONTUROWANIE TWARZY w kształcie serca LUB trójkątnEJ

heart_face_eyebrows-200x300

Twarz o takim kształcie, ma zwykle wystające kości policzkowe i podbródek. Ważne zatem, aby nie przesadzić z cieniowaniem i nie wyostrzyć przesadnie twarzy. W tym przypadku należy wycieniować szerokie czoło i kości policzkowe, a rozświetlić środek czoła i wystający podbródek. Celebrytką o twarzy w kształcie serca jest Jennifer Love Hewitt.


Konturowanie TWarzy prostokątnej

square_face_eyebrows-200x300

Posiadaczki twarzy prostokątnej powinny skupić się na złagodzeniu i zaokrągleniu rysów twarzy. Można też wycieniować czoło tak, aby nadać mu bardziej owalnego wyglądu. Posiadaczką twarzy o kształcie prostokąta jest Demi Moore.


Konturowanie Twarzy podłużnej

long_face_eyebrows-200x300

Konturowanie twarzy podłużnej polega przede wszystkim na jej skróceniu poprzez wycieniowanie brody i wyeksponowanie kości policzkowych. Twarz podłużną posiada bohaterka „Seksu w wielkim mieście”, Sarah Jessica Parker. 


Oprócz zasady dostosowywania sposobu konturowania do kształtu twarzy, mamy szereg reguł, które spokojnie może stosować każda z nas.

Ważne aby wiedzieć, że istnieją dwa sposoby modelowania twarzy: na mokro i na sucho. Pierwsza z technik jest bardziej skomplikowana i wiąże się z używaniem płynnych produktów, czyli np. podkładów, w różnych odcieniach. Aby prawidłowo ją stosować, potrzeba trochę wprawy. Metoda na sucho polega na stosowaniu pudrów brązujących, najlepiej specjalnie do tego przeznaczonych, aby nie posiadały w sobie żadnych drobinek ani brokatu. Możemy użyć też do tego zwykłych pudrów prasowanych, np. w odcieniu o dwa tony ciemniejszym niż nasz naturalny. Warto też pamiętać, że jeśli używamy bronzera i przyciemniamy określone partie twarzy, to dobrze jest też coś rozświetlić.Poznaj beGLOSSY!SLAJDER_PRODUKTY_BLOG(1) Estee Lauder All-Day Rozświetlający krem BB, (2) Pupa Desert Bronzing Powder, (3) Makeup Revolution Bronze Shimmer Highlight, (4) The Balm Bahama Mama Bronzer Powder, (5) Estee Lauder Bronze Goddess

Jakich kosmetyków używacie do modelowania twarzy? Wolicie gotowe zestawy, czy dobieracie je same?

8 Comments

 1. lamida
  lamida04-08-2016

  Mi się wydaje, że jednak konturowanie daje fajniejszy efekt niż strobing – przynajmniej u mnie, bo mam dosyć kanciastą twarz. A jak się umiejętnie i odpowiednimi kosmetykami konturuje, to nie ma takiego przerysowanego efektu jak u Kim K. 😉 Ja lubię tę nową paletę infallible sculpt, bo wygląda na skórze bardzo naturalnie, nie obciąża jej, a rysy mojej twarzy wydają się łagodniejsze dzięki temu.

 2. Strobing, czyli konturowanie przez rozświetlanie - beGLOSSY Magazyn
  Strobing, czyli konturowanie przez rozświetlanie - beGLOSSY Magazyn03-07-2016

  […] Po latach panowania mocnego, wręcz przerysowanego konturowania w stylu Kim Kardashian przyszła pora na strobing! Metoda ta to nic innego, jak odpowiednie wykorzystanie kosmetyków rozświetlających tak, aby optycznie uwypuklić dane partie twarzy i w ten sposób ja „wyrzeźbić”. Oczywiście rozświetlenie w makijażu nie jest czymś nowym – do tej pory stanowiło jeden z ważniejszych elementów klasycznego konturowania. […]

 3. Beata
  Beata11-21-2013

  Rysunek wydrukowany- wieczorem testy:)

 4. Karolinka
  Karolinka06-26-2013

  DZIĘKI! Dzięki i jeszcze raz dzięki! Baaaardzo przydatne rzeczy! Wszystko jasno i przejrzysto!

 5. xyz
  xyz02-27-2013

  dziekuje, dzieki wam wiem jak sie malowac zeby w koncu wygladac dobrze!

 6. Danuta
  Danuta10-28-2012

  modeluję bronzerem

 7. Aleksandra
  Aleksandra10-27-2012

  Bardzo przydatny post 🙂 na pewno z niego skorzystam,

  pozdrawiam

 8. http://marcelka-fashion.blogspot.com/
  http://marcelka-fashion.blogspot.com/10-27-2012

  przydatny post !!

  ja do modelowania twarzy używam różnego rodzaju pudrów, róży i bronzerów 😉

  pozdrawiam serdecznie
  Marcelka fashion

  🙂

Leave a Reply