Na czym polega filozofia zero waste? Kilka prostych zasad

Na czym polega filozofia zero waste? Kilka prostych zasad

Spotkałaś się ze stwierdzeniem “zero waste”? Na pewno coraz częściej widzisz to hasło na produktach oraz w mediach itp. . Zobacz, na czym polega filozofia zero waste i jak w kilku prostych krokach wprowadzić ją do swojego życia.

“Zero waste” dosłownie oznacza “zero marnowania”. Poprzez marnowanie rozumiane jest generowanie i wyrzucanie zbyt dużej ilości śmieci. Dzieje się tak, ponieważ na każdym kroku spotykamy się z produktami jednorazowego użytku. Najwięcej ich znajduje się w branży spożywczej i kosmetycznej. Plastikowe torebki, widelczyki dodawane do każdego dania, papierowe kubki w kawiarniach – to wszystko trafia do kosza po jednym użyciu. Efektem tego są tony śmieci, które generujemy każdego dnia. Jak zapobiec temu zjawisku i przyłączyć się do wspólnego dbania o środowisko? Podpowiemy, jak w kilku krokach wprowadzić do swojego życia zasadę “zero waste”.

Własna torba na zakupy

Lniane torby, duże torby z tworzywa czy kosze wiklinowe na dobre wpisały się w naszą kulturę. Jeśli nie zaopatrzyłaś się jeszcze w wielorazową ulubioną, to zrób to jak najszybciej, bo plastikowa torebka jest już zwyczajnie faux pas.

.

.

.

Bawełniane woreczki na mniejsze produkty

Kupując owoce, warzywa lub inne produkty na wagę odruchowo wkładasz je do plastikowej torebki? Taka torebka po wypakowaniu produkty najczęściej trafia do kosza. Świetnym rozwiązaniem będzie bawełniany woreczek. Dzięki niemu owoce i warzywa będą “oddychać” i pozostaną dłużej świeże, a my zmniejszymy liczbę foliowych śmieci. Worki można również wykorzystać do przechowywania bielizny. Właśnie taki bawełniany worek w myśl filozofii zero waste otrzymasz zamiast boxa w edycji BeGlossy “Pretty. Natural. YOU.”.

Wielorazowe kubki

Kupujesz kawę na wynos w kawiarniach? Ta z własnego kubka termicznego nie tylko lepiej smakuje, ale także zaoszczędzi sporo śmieci oraz pieniędzy. Na rynku jest wiele firm, które produkują nie tylko piękne, ale także bardzo praktyczne wielorazowe kubki. Możesz mieć zawsze pod ręką.

Nie wyrzucaj, oddaj

Masz w domu rzeczy, które zabierają miejsce i próbujesz się ich pozbyć? Zanim wystawisz je do śmietnika, pomyśl czy mogą się jeszcze komuś przydać. Niechciany mebel, ubrania czy kosmetyki możesz wystawić na portalu aukcyjnym lub tablicy ogłoszeń. Może ktoś nada im drugie życie i będzie się nimi cieszył długie lata.  

.

 

Powrót do szkła

Pamiętasz czasy, kiedy mleko było sprzedawane w szklanych butelkach? Szkło ustąpiło miejsca plastikowym pojemnikom i kartonom, a przecież to najlepszy materiał do przechowywania żywności i płynów. Jeśli szklane opakowanie nie nadaje się do zwrotu i ponownego wykorzystania przez producenta, zawsze możesz wykorzystać ją do przechowywania produktów w domu.

.

Zamiast boxa w edycji BeGlossy “Pretty. Natural. YOU.” kosmetyki będą zapakowane w bawełniany worek w myśl filozofii zero waste. Chcesz być eko? Już dziś zamów box BeGlossy „Pretty. Natural. YOU.” w subskrypcji miesięcznej lub pakietach  3, 6 lub 12- miesięcznych.

Leave a Reply