Pielęgnacja skóry odwodnionej. Jakie są objawy odwodnionej skóry twarzy?

Pielęgnacja skóry odwodnionej. Jakie są objawy odwodnionej skóry twarzy?

Skóra odwodniona to problem, z którym trudno sobie poradzić. Cera staje się odwodniona, jeżeli z naskórka wyparuje więcej wody, niż zostało do niego dostarczone. Dlatego warto sprawdzić, jakie są objawy odwodnionej skóry i jak najlepiej ją pielęgnować, aby przywrócić jej właściwe nawilżenie.

Jakie są objawy skóry odwodnionej?

Odwodniona skóra może być problemem każdego typu cery, nawet tej tłustej czy mieszanej. Do odwodnienia mogą przyczynić się takie czynniki, jak palenie papierosów czy picie alkoholu, ale też źle dobrane kosmetyki pielęgnacyjne do twarzy. Najważniejsze objawy odwodnienia skóry to:

 • mała elastyczność;
 • cienka struktura;
 • tendencja do przetłuszczania albo do przesuszania;
 • poszarzała cera;
 • twarz wyglądająca na zmęczoną i pozbawioną witalności;
 • skłonność do trądziku i zatkanych porów;
 • szybkie wysychanie kremu po aplikacji na skórę.

 

Pielęgnacja skóry odwodnionej

Pielęgnacja takiej skóry wiąże się nie tylko ze stosowaniem kremów nawilżających – bardzo ważne jest zapewnienie jej właściwego nawilżenia od wewnątrz, czyli picie przynajmniej 1,5-2 l wody dziennie. To pomoże skórze odzyskać odpowiedni poziom nawilżenia. Do mycia twarzy najlepiej sprawdzą się kosmetyki, które nie zawierają mydła. Mydło bowiem nie tylko zmywa ze skóry zanieczyszczenia, lecz także uszkadza warstwę hydrolipidową. Dlatego najlepsze będą delikatne preparaty, które czyszczą, a przy tym nie naruszają warstwy ochronnej skóry.

 

Pielęgnacja skóry odwodnionej

Pielęgnacja skóry odwodnionej to również stosowanie odpowiedniego kremu nawilżającego do twarzy. Najpopularniejsze składniki takich kremów to:

 • gliceryna – jest bardzo skuteczna i zaleca się ją stosować na noc, ponieważ ma gęstą konsystencję, która może zatykać pory; nie jest jednak polecana pod makijaż, gdyż wzmaga świecenie się skóry;
 • kwas hialuronowy – wystarczy niewielka ilość kremu z takim kwasem, aby poczuć różnicę; działa najskuteczniej, gdy nakłada się go na lekko wilgotną skórę;
 • skwalan – pozyskiwany z oliwek, doskonale nawilża skórę tłustą i mieszaną, ale też reguluje wydzielanie sebum.

Warto sprawdzić, jakie składniki znajdują się w kosmetykach, których używamy, ponieważ niektóre z nich mogą okazać się nieodpowiednie. Na liście składników nawilżających, których odwodniona skóra twarzy nie lubi, są: kwas salicylowy, alkohol, olejek z drzewa herbacianego, kwasy owocowe SLS i SLES oraz tradycyjne mydło w kostce.

Szczególną uwagę należy zwrócić na pielęgnację skóry trądzikowej, ponieważ wykonywanie zabiegów oczyszczających i peelingów może doprowadzić do osłabienia jej bariery, a to z kolei spowoduje jej nadmierne wysuszenie, a w efekcie odwodnienie. W związku z tym zaleca się stosowanie dermokosmetyków z lipidami. Jeśli skóra jest bardzo odwodniona, pomóc może również maść z witaminą A albo wazelina. Jednak w tym przypadku ważne jest nie tylko stosowanie maści i kremów, ale również picie dużej ilości wody.

Jeśli mamy skórę odwodnioną, powinniśmy unikać:

 • kosmetyków z alkoholem lub takich, które mają działanie wysuszające;
 • nadmiernego opalania się;
 • mycia w zbyt ciepłej wodzie;
 • zbyt długiego przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych.

Osoby, które zdecydowały się na zabiegi kosmetyczne, powinny wybierać te odpowiednie dla skóry suchej albo odwodnionej. Doskonale sprawdzą się więc zabiegi na bazie kwasu hialuronowego, z zastosowaniem alg albo z wykorzystaniem płatków kolagenowych.

Skóra sucha a skóra odwodniona

Najważniejsza różnica pomiędzy skórą suchą a odwodnioną związana jest z naskórkiem. Otóż odwodnienie spowodowane jest niewłaściwym krążeniem wody w jego głębszych warstwach. Do tego dochodzi niewłaściwa pielęgnacja, która skutkuje przesuszeniem lub przetłuszczeniem skóry. Natomiast skóra sucha powstaje w wyniku zaburzeń produkcji bariery lipidowej. Zaburzenia te powodują ubytki, przez które potem może uciekać woda i mogą przenikać alergeny.

BeGlossy poleca:

Korff Hydro-radiance moisturizing face cream to krem do twarzy o miękkiej, zwartej konsystencji, która w kontakcie ze skórą zamienia się w świeżą i lekką emulsję. Wzbogacony kompleksem Hydroplus, kwasem hialuronowym o wysokiej i niskiej masie cząsteczkowej oraz ekstraktem z fiołka trójbarwnego, głęboko nawilża skórę i zapobiega odwodnieniu.

.

.

.
Korff Hydro-radiance moisturizing sorbet face cream
to krem do twarzy o świeżej i lekkiej konsystencji sorbetu. Wzbogacony kompleksem Hydroplus, kwasem hialuronowym o wysokiej i niskiej masie cząsteczkowej oraz ekstraktem z fiołka trójbarwnego, głęboko nawilża skórę i zapobiega odwodnieniu.

.

.

.

.

Jeśli chcesz otrzymać jeden z produktów marki KORFF, zamów pudełko GOLDENBOX No.12 w pakietach 3, 6 i 12-miesięcznych lub w subskrypcji. Teraz możesz cieszyć się ekskluzywną zawartością co miesiąc. Więcej informacji znajdziesz tu.

Leave a Reply