Płyny micelarne – jak działają?

Płyny micelarne – jak działają?

Płyny micelarne są coraz bardziej popularne – kobiety chętnie sięgają po nie, szukając skutecznego produktu do oczyszczania twarzy. Ich największą zaletą jest funkcjonalność: łączą właściwości mleczka, toniku, żelu oraz płynu do demakijażu oczu. Mają lekką i przyjemną dla skóry formułę, przez co mogą być stosowane jako produkt do demakijażu skóry twarzy, oczu i szyi. Produkty te doskonale sprawdzą w przypadku, gdy chcemy szybko i skutecznie oczyścić twarz z zanieczyszczeń albo usunąć makijaż. Co kryje się w ich składzie, że są takie dobre?

Działanie płynów micelarnych

Płyn micelarny jest roztworem wodnym, który zawiera mikroskopijne kuleczki zwane micelami. Micele odpowiadają za tworzenie związków chemicznych o właściwościach amfifilowych. Zewnętrzne cząsteczki miceli są odpowiedzialne za działanie hydrofilowe, czyli za przyciąganie wody i odpychanie tłuszczów. Natomiast te cząsteczki, które składają się na wnętrze miceli, mają właściwości hydrofobowe – odpychają wodę i wiążą się z tłuszczami.

Działanie miceli można porównać do działania magnesu, ponieważ przyciągają one i pochłaniają tłuszcz, czyli nadmiar sebum, a jednocześnie rozpuszczają pozostałe zanieczyszczenia w roztworze wodnym. Bardzo ważne jest to, że płyn micelarny nie uszkadza warstwy hydrolipidowej naskórka.

Działanie płynu micelarnego wzbogacają substancje aktywne o różnych właściwościach, takie jak:

  • kwas hialuronowy – nawilża skórę i pozostawia ją miękką;
  • pro-witamina B5 – to substancja łagodząca i kojąca, która wpływa na prawidłowy proces regeneracji naskórka;
  • ekstrakty z roślin, np. z orchidei – dodają skórze blasku i witalności.

To właśnie dzięki micelom i innym substancjom aktywnym płyn micelarny może zastąpić mleczko do demakijażu, żel i piankę do mycia twarzy, tonik oraz płyn do demakijażu oczu.

Kto może używać płynu micelarnego?

Kosmetyk ten sprawdzi się niemal u każdego. Jest szczególnie polecany osobom, które mają skórę wrażliwą i suchą, ponieważ ma właściwości nawilżające. Bardzo ważną zaletą tego płynu jest to, że nie podrażnia skóry, nie obciąża jej ani nie zostawia na powierzchni tłustego filmu. Płyn micelarny do demakijażu nie zawiera żadnych barwników i kompozycji zapachowych. Jest niemal pozbawiony konserwantów, a to sprawia, że idealnie nadaje się do pielęgnacji skóry alergicznej, wrażliwej, a nawet atopowej i trądzikowej.

Płyn ten może nie być w pełni skuteczny w przypadku kosmetyków wodoodpornych oraz takich, które bazują na silikonach. Wówczas konieczne będzie zastosowanie silniejszego środka do demakijażu, a płynu micelarnego można użyć na koniec, aby oczyścić twarz.

Jak najlepiej używać płynu micelarnego?

Płyny micelarne do demakijażu można stosować zarówno rano, jak i wieczorem. Rano warto odświeżyć płynem skórę i przygotować ją do makijażu. Natomiast wieczorem skórę można oczyścić z nadmiaru sebum oraz z różnych zanieczyszczeń. W przypadku osób z wrażliwą cerą płyn micelarny bywa także stosowany do mycia twarzy zamiast wody.

Jak używać płynu micelarnego? Wystarczy nanieść go na wacik kosmetyczny i delikatnie przetrzeć twarz. Czynność należy powtarzać do momentu, aż wacik będzie zupełnie czysty, co będzie oznaczało, że cera została dobrze oczyszczona. W przypadku demakijażu oczu wacik należy przyłożyć na kilka sekund do powieki.

BeGlossy poleca:

Płyn miceralrny 

Usuwa makijaż i zanieczyszczenia. Jest delikatny i ma fizjologiczne pH, dzięki czemu można go używać również do demakijażu oczu. Łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia. Pozostawia uczucie komfortu. Jest przeznaczony do stosowania bez użycia wody.

 

 

 

Żel do mycia twarzy

Usuwa makijaż i zanieczyszczenia. Jest delikatny i ma fizjologiczne pH, dzięki czemu można go używać również do mycia oczu. Łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia. Odświeża i przywraca uczucie komfortu.

 

 

 

 

Chcesz wypróbować płyn micelarny i żel do mycia twarzy Tołpa z linii dermo face, physio oraz inne produkty, które znalazły się w boxie „Odkryj w sobie lato” by Coca – Cola? Tu kupisz go w subskrypcji .

 

 

Leave a Reply