SPRAWDŹ WAŻNOŚĆ swoich kosmetyków!

SPRAWDŹ WAŻNOŚĆ swoich kosmetyków!

Zanim użyjesz tuszu do rzęs lub kremu do twarzy, sprawdź czy jego data ważności jest nadal aktualna. Uważaj, bo stosując przeterminowane produkty ryzykujesz problemami, a nawet poważnymi infekcjami skórnymi. Podpowiemy Ci, w jaki sposób sprawdzić lub odczytać datę ważności kosmetyków do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów oraz makijażu.

101845242

Zgodnie z dyrektywą UE wprowadzoną w Polsce w 2005 roku, symbol PAO przedstawiony jest za pomocą znaku graficznego w postaci otwartego słoiczka. Oznacza on czas, w jakim od otwarcia opakowania lub pierwszego użycia kosmetyk może być stosowany bez stwarzania zagrożenia dla zdrowia użytkownika. Okres ten wyrażony jest w miesiącach lub latach. Znaczek PAO został wprowadzony po to, by konsumentki kosmetyków wiedziały, jak długo mogą używać danego produktu od dnia jego otwarcia. Podczas codziennego użytkowania do kremu czy produktu do makijażu dostają się bakterie, a konserwanty nie działają już tak skutecznie jak wtedy, gdy kosmetyk jest zamknięty i stoi na półce sklepowej. Aby zmniejszyć ilość mikroorganizmów przenoszonych podczas nakładania kremu, należy stosować specjalne szpatułki lub przynajmniej przed aplikacją produktu umyć dłonie. Przy kosmetykach kolorowych warto regularnie wymieniać aplikatory lub myć je po każdym zastosowaniu cienia czy też pudru.

Na rynku można również spotkać się z produktami nieoznaczonymi ani terminem trwałości, ani PAO.

Do tej, grupy kosmetyków należą:

• produkty jednorazowego użytku,

• produkty sprzedawane w pojemnikach, w przypadku których nie ma możliwości kontaktu produktu ze środowiskiem zewnętrznym (np. aerozole typu lakiery do włosów, dezodoranty),

• produkty, dla których nie występuje ryzyko pogorszenia jakości w sposób, który może zmniejszyć bezpieczeństwo dla zdrowia ludzi. Dotyczy to produktów, które są stabilne chemicznie i mikrobiologicznie, jak np. niektóre pomadki do ust czy niektóre pudry prasowane.

Wszystkie kosmetyki powinny być oznaczane numerem partii lub serii pozwalającym producentowi i konsumentce na pełną identyfikację kosmetyku i procesu produkcyjnego, w którym został on wytworzony.

 

unnamed

Leave a Reply