Jak sprawdzić termin ważności kosmetyków?

Jak sprawdzić termin ważności kosmetyków?

Początek roku to dobry czas na porządki w naszym życiu i… w kosmetyczce. Warto uporządkować zapasy i sprawdzić, co się w nich kryje. Często zostawiamy kosmetyki na później, na wyjazdy czy specjalne okazje, które nigdy nie nadchodzą. Kosmetyki również mają swoje daty ważności i mogą się przeterminować. Dziś odpowiemy sobie na pytanie – Jak sprawdzić termin ważności kosmetyków?

Szczelne zamknięcie

Nowe kosmetyki są szczelnie zapakowane – często próżniowo, czyli bez powietrza. To wszystko po to, aby do środka nie dostały się bakterie i zarazki. Własnie z tego powodu nie powinno ich się otwierać, nawet aby sprawdzić konsystencję lub zapach. Jeśli nie planujesz sukcesywnie zużywać nowego kosmetyku, odłóż go w ciemne miejsce, gdzie panuje pokojowa temperatura. Wbrew pozorom łazienka to nieodpowiednie miejsce do przechowywania kosmetyków ze względu na dużą wilgotność.

Przydatność po otwarciu

Jak sprawdzić termin ważności kosmetyków?Kiedy po raz pierwszy otworzysz kosmetyk, musisz sprawdzić jego ważność. Przydatność kosmetyków po otwarciu po odpieczętowaniu, tzw. PAO (period after opening). Część kosmetyków należy zużyć w przeciągu określonego czasu od otwarcia, ze względu na utlenianie i czynniki mikrobiologiczne. Na opakowaniu tych kosmetyków widnieje rysunek otwartego słoika, wewnątrz znajduje się wartość wyrażana w miesiącach. Symbol został przyjęty przez państwa UE przy współpracy z przemysłem kosmetycznym. Okres przydatności podawany może być zarówno w miesiącach (np. 6M, 12M – z j. ang. „months”) lub latach (np. 1Y- z j. ang. „year”). Jednak nie wszystkie produkty wymagają takiego oznaczenia.

Jak sprawdzić termin ważności kosmetyków?Ważność kosmetyków

Najważniejszym dla Ciebie wskaźnikiem jest natomiast „EXP”, czyli expired – ważność. Okres przydatności do użycia po otwarciu musi być podany na produktach z okresem ważności 30 miesięcy lub więcej. W przypadku produktów o terminie ważności krótszym niż 30 miesięcy wymagana jest dokładna data, do której produkt może być używany, o ile był przechowywany przez dostawcę, sprzedawcę i konsumenta w odpowiednich warunkach. W tym przypadku produkt może nadal pełnić swoją pierwotną funkcję bez ryzyka narażenia zdrowia jego użytkownika.

Przydatność

Kosmetyki nieużywane też starzeją się i wysychają. Zgodnie z prawem unijnym jeśli ważność produktu jest dłuższa niż 30 miesięcy, producent nie ma obowiązku zamieszczania informacji o dacie ważności. Często dzieje się tak w przypadku wód perfumowanych z alkoholem, które mają ważność około 5 lat. W sytuacij kosmetyków pielęgnacyjnych jest to minimum 3 lata, a kosmetyki do makijażu to od 3 do 5 lat – zależnie od produktu. Kwestia ta może się różnić w wypadku konkretnego producenta kosmetyków.

Jak sprawdzić termin ważności kosmetyków?

Co w przypadku braku terminu?

W razie kiedy termin przydatności produktu kosmetycznego, nie został umieszczony na opakowaniu, można skontaktować się z działem obsługi klienta firmy, która produkt sprzedała i poprosić ją o podanie terminu lub opcjonalnie, znaleźć kod partii (batch code), znany również jako numer partii (lot number) na pojemniku lub na opakowaniu. Kod należy wprowadzić do kalkulatora kosmetycznego i wybrać odpowiednią markę kosmetyku. Kalkulator, jeśli kod został odczytany, obliczy datę produkcji i „ogólny” okres przydatności do użycia. Warto podkreślić, że podane w ten sposób informacje mają charakter „ogólny”. Dla pewności warto odwiedzać oficjalne strony internetowe lub skontaktować się z działem obsługi klienta producenta produktu.

Leave a Reply