Sucha skóra stóp – jak o nią zadbać? 

Sucha skóra stóp – jak o nią zadbać? 

Sucha skóra na stopach to poważny i wstydliwy problem, z którym często bezskutecznie walczy wiele osób. Choć wydawać by się mogło, że mocno przesuszona, łuszcząca się i popękana skóra na stopach to kłopot wyłącznie kosmetyczny, może on przerodzić się w coś znacznie poważniejszego, jeśli w porę nie podejmiesz właściwych działań pielęgnacyjnych. Dlaczego skóra na piętach jest tak problematyczna? Jak dbać o suche pięty, aby były zdrowe, nawilżone i zadbane? Sprawdź już teraz!

Sucha skóra stóp – co jest przyczyną?

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Najczęstszą jest ta najbardziej błaha, czyli niewłaściwa pielęgnacja lub jej brak. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że Twoje stopy każdego dnia narażane są na poważne wyzwania. Grożą im otarcia, zadrapania i inne urazy, muszą unieść ciężar całego ciała, dlatego też skóra na stopach, w szczególności na piętach, jest gruba i twarda. W związku z tym, że nie ma w niej gruczołów łojowych, podatna jest na przesuszanie, łuszczenie i pękanie. 

Nieodpowiednia pielęgnacja bądź jej zaniechanie to jednak nie jedyna przyczyna omawianego problemu. Równie prozaicznym powodem kłopotów, na który niestety nie każdy zwraca uwagę, jest zły dobór obuwia. Jak zostało wyżej wspomniane, stopy nie mają łatwo, a źle dobrane buty jeszcze bardziej potęgują nieprzyjemne objawy. Bardzo suche pięty często dokuczają osobom cierpiącym między innymi na AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, oraz na łuszczycę. Ponadto sucha skóra stóp może być jedną z oznak zaburzeń hormonalnych organizmu lub niedoboru cennych witamin, takich jak witamina A oraz witaminy z grupy B. 

Profesjonalna pomoc dla suchej, pękającej skóry

Najprostszym rozwiązaniem problemu suchej skóry stóp jest wizyta w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Doświadczona kosmetyczka dokładnie obejrzy Twoje stopy, postawi właściwą diagnozę i zaproponuje zabiegi, które przywrócą skórze odpowiednie nawilżenie oraz elastyczność. Niestety tego rodzaju wizyty są zazwyczaj dość kosztowne. Ponadto, nawet jeśli pieniądze nie grają tu roli, zabiegi są czasochłonne i wiążą się z koniecznością częstych wycieczek do salonu. Czy zatem warto?

Z całą pewnością tak, jeżeli od dłuższego czasu wysuszona skóra na stopach jest Twoją zmorą i nie potrafisz poradzić sobie z jej wyeliminowaniem. Seria specjalistycznych zabiegów jest doskonałym punktem wyjścia do dalszych, samodzielnych poczynań w dziedzinie pielęgnacji. W tym miejscu należy jasno podkreślić jedną kwestię – nawet gdy uzyskasz zadowalające efekty, nie możesz spocząć na laurach, bo problem powróci. Twoje stopy wymagają regularnej pielęgnacji. Na szczęście profilaktyka w tym zakresie jest łatwa i przyjemna. 

Jak dbać o pięty domowym sposobem?

Sucha skóra pięt pozostanie tylko mglistym wspomnieniem, jeśli wprowadzisz w życie kilka prostych, domowych sposobów pielęgnacji stóp. Martwy naskórek należy regularnie usuwać, ale jeśli będziesz zabieg ten przeprowadzać nieodpowiednio, możesz skórze zaszkodzić. Pierwszym, absolutnie obowiązkowym krokiem jest więc porządne wymoczenie stóp w ciepłej wodzie, pod wpływem której skóra zmięknie. Dla wzmocnienia efektu możesz dodać do wody odrobinę soli (specjalnej do kąpieli lub zwykłej). W ten sposób pozbędziesz się martwego naskórka szybko, łatwo i bezboleśnie. Zdzieranie go na sucho, przy pomocy pumeksu lub specjalnej tarki, nie jest dobrym pomysłem, bo możesz uszkodzić zdrową skórę, prowadząc do podrażnienia, a nawet przerwania jej ciągłości, co będzie skutkować sporym dyskomfortem. Ponadto pamiętaj, że proces gojenia pękniętej skóry na piętach jest długotrwały i nierzadko bolesny. 

Pora na drugi krok – kiedy już skóra będzie dostatecznie miękka, usuń suchy, łuszczący się naskórek przy pomocy wspomnianego pumeksu bądź tarki, zachowując przy tym należytą ostrożność. To jeszcze nie koniec, bowiem równie istotny jest krok trzeci – intensywne nawilżanie. Jak go dokonać? Jeśli skóra Twoich stóp potrzebuje silnej regeneracji, skorzystaj z dostępnych w sklepach produktów, takich jak silnie nawilżający krem do stóp. Nałóż na stopy sporo kosmetyku, wmasuj go dokładnie, a następnie załóż skarpetki. Jeżeli masz taką możliwość, zabieg ten wykonuj wieczorem, przed snem. 

Zdecydowaną różnicę zauważysz już po pierwszym takim zabiegu, ale na bardziej spektakularne efekty przyjdzie Ci nieco poczekać – najważniejsze jest to, aby zabiegi przeprowadzać regularnie. Ponadto naprzemiennie z tarką czy pumeksem możesz stosować peeling. Możesz go przygotować samodzielnie (np. z cukru i oliwy z oliwek) lub kupić profesjonalny kosmetyk i stosować go zgodnie z zaleceniami. Wypróbuj na przykład peeling naturalny do stóp SheFoot, który ma potrójne działanie: zmiękcza, ściera twardy naskórek oraz pielęgnuje i odżywia, pozostawiając stopy gładkie i miękkie już po pierwszym zastosowaniu.

W celu przeciwdziałaniu zrogowaceniom stosuj krem maska od Bielenda z efektem eksfoliującym i wygładzającym do stóp. Zawartość wysokiego (10%) stężenia składników aktywnych, o działaniu złuszczającym i wygładzającym, usprawnia procesy rogowacenia, wykazuje działanie wygładzające i zmiękczające. Ułatwia złuszczanie suchego i pogrubionego naskórka. Receptura kremu ma za zadanie „otulić” naskórek niczym kompres, zadbać o niego, dać odczucie komfortu i regeneracji. Krem widocznie poprawia kondycję skóry, skutecznie redukuje zrogowacenia i zapobiega ich powstawaniu.

Dzięki niemu także pozbędziesz się starego naskórka i tym samym zwiększysz skuteczność działania substancji zawartych w kosmetykach, bowiem wnikną one bezpośrednio w skórę i jeszcze lepiej ją nawilżą, a Ty zapomnisz o problemie suchej skóry stóp! Jeśli chcesz przetestować jeden z omawianych produktów do stóp, zamów pudełko BeGlossy „Lovely Look”.

Leave a Reply