Tajemnica INCI rozwiązana!

Tajemnica INCI rozwiązana!

Czytając etykiety kosmetyków zastanawiasz się, co oznaczają te wszystkie dziwne nazwy, które widnieją na opakowaniach? Po przeczytaniu tego tekstu nic już nie będzie dla Ciebie tajemnicą!

Co to jest INCI?

INCI [International Nomenclature of Cosmetic Ingredients], to tzw. Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetycznych. Prawo Unii Europejskiej decyduje obecnie, że produkty kosmetyczne muszą mieć opis składników. INCI to mieszanka nazw chemicznych, łacińskich (dla roślin) oraz angielskich.  Konstrukcja składu zawsze wygląda tak samo – nazwy umieszczane są w kolejności zgodnej z ilością substancji zawartej w kosmetyku. Na początku więc znajdują się składniki, których użyto do produkcji najwięcej, natomiast na końcu te, których użyto najmniej.

Jak czytać skład INCI?

Na pierwszym miejscu w składzie znajduje się zwykle woda, olej lub alkohol. Produkty przygotowane na bazie wody i oleju są dla nas bezpieczne. Jeśli na pierwszym miejscu w składzie zobaczysz alkohol, powinnaś uważać podczas używania takiego produktu.uważaj

Drugie miejsce w składzie powinny zajmować składniki aktywne takie jak witaminy, oleje, czy wyciągi z roślin. Niestety zwykle są to podłoża i emulgatory, np. Mineral Oil (parafina) – powoduje, że produkt może być ciężki w konsystencji, Glicerin (gliceryna) – stosowana długofalowo może wysuszać, Cetyl Alcohol (alkohol cetylowy) – może powodować zapchanie skóry.

Wyciągi roślinne powinny występować jak najwyżej w składzie, gdyż są to składniki odżywiające i poprawiające kondycję skóry. Należą do nich m.in. Cocos Nucifera Oil (olej kokosowy), Helianthus Annuus Seed Oil (olej słonecznikowy), Prunus Amygdalius Dulcius Oil (olej ze słodkich migdałów, Butyrospermum Parkii Butter (masło shea).

Dopiero na czwartym miejscu w INCI powinny znaleźć się barwniki (CI 75100- CI 77947), konserwanty i perfumy (Limonene, Linalool, Citronella, Geraniol, Citral, Benzyl Benzoate, Euenol).

Staraj się wybierać produkty o jak najkrótszym składzie – im krótszy skład, tym mniej szkodliwych lub po prostu niepotrzebnych składników!

Leave a Reply