Tajemniczce nuty zapachowe

Tajemniczce nuty zapachowe

Czy kiedy słyszysz o perfumach, zastanawiasz się, co kryje się pod nazwą „nuty zapachowe”? Nuta głowy, serca i bazy… Brzmi dość tajemniczo, ale nie martw się – beGLOSSY postanowiło specjalnie dla Ciebie rozwiać wszelkie wątpliwości.

Kompozycja zapachowa to mieszanka składników o pochodzeniu naturalnym i syntetycznym. Zapach takiego pojedynczego składnika nazywamy właśnie nutą zapachową. Nuta to także podstawowy element kompozycji zapachowej – nuta głowy, serca i bazy. Większość perfum składa się przeważnie z trzech nut, przy czym każda z nich ma inny czas utleniania się. To właśnie powód, dla którego spryskany nimi nadgarstek, po kilku godzinach pachnie inaczej niż na początku. Aby poznać więc prawdziwy zapach perfum, należy odczekać parę godzin, by wszystkie trzy nuty zapachowe miały szansę się rozwiniąć.

Nuta głowy

To pierwsza wyczuwalna nuta zapachowa. Można ją porównać do pierwszego wrażenia przy poznaniu nowej osoby. Jest to najbardziej rozpoznawalna nuta we wszystkich perfumach i to właśnie z nią identyfikujemy dany zapach. Sprawia ona, że jesteśmy w stanie stwierdzić czy perfumy nam się podobają, czy nie. Jest ona wyczuwalna od kilkunastu minut do pół godziny. Nuta głowy składa się zazwyczaj z owoców, które nadają całej kompozycji lekkości i świeżości.

Nuta serca

To środkowa nuta zapachu, która dominuje, jednak niekiedy nie jest świadomie wyczuwana przez użytkownika perfum Jest to zapach, który nadaje perfumom charakter. Rozwija się w wyniku połączenia woni perfum i ciała.  Najważniejszymi składnikami w tej nucie są akordy korzenne oraz kwiatowe.

Nuta bazy

To tzw. nuta podstawowa, nadająca zapachowi tło. Jest najcięższą nutą, wyczuwalną od kilkunastu godzin do kilku dni, dzięki specjalnym utrwalaczom, o które jest wzbogacona. W skład nuty bazowej wchodzą takie składniki jak cybet, leśne żywice, piżmo i ambra, a także wanilia, przyprawy drzewne i korzenne.

Pamiętaj, że każdy zapach powinien być testowany na własnej skórze. Każda z nas na inne pH skóry, dlatego perfumy inaczej będą pachniały na Tobie niż na papierowym testerze z perfumerii, czy na Twojej przyjaciółce.

 

Sprawdźcie z jakich nut zapachowych składają się zapachy Calvin Klein Reveal i Roberto Cavalli Just Gold, które mogliście znaleźć w pudełku z beGLOSSY by MAFFASHION (listopad 2014):

calvin_klein_2

W nucie głowy zapachu Calvin Klein Reveal wyczuwalna jest sól gruboziarnista, która sprawia, że aromat jest świeży. To składnik, który po raz pierwszy został wykorzystany w perfumach. Oprócz tego w nucie głowy Reveal można wyczuć trzy odmiany pieprzu: czarny, biały i czerwony.

Nutę serca tworzy bujny bukiet irysów, który nadaje zapachowi zmysłowości i tajemniczości. Poza tym da się w nich wyczuć akord solarny, przywodzący na myśl zapach nagiej skóry oraz ambrę.

Nutę bazy tworzy kompozycja drzewa sandałowego, kaszmeranu, wetiweru oraz piżma. To połączenie sprawia, że zapach jest magnetyzujący i uzależniający.


roberto_cavalli_1

JUST Cavalli Just Gold dla Niej to uwodzicielsko-kwiatowa woda perfumowana. Zawarte w niej nuty orzecha laskowego i mandarynki sprawiają, że nie możesz się mu oprzeć. Elegancji dodają akordy jaśminu, palisandru oraz skóry, które w połaczeniu z rozgrzaną kobiecą skórą tworzą doskonałą kompozycję.

Leave a Reply